Останній кейс з постачанням до військової частини неякісних м’ясних консервів наочно продемонстрував, що реформа системи постачання харчів для ЗСУ провалилась. Як пише "Апостроф", з цього кейсу стало очевидним, що ДОТ застосовує вибірковий підхід до постачальників і не в змозі забезпечити ЗСУ якісними продуктами.
Видання нагадало, що Державний оператор тилу (ДОТ), створений менш як рік тому, мав покласти край корупції і вивести постачання на якісний рівень. Замість цього спостерігається його нездатність впливати на якість. Тому ДОТ обрав тактику перекладання провини лише на постачальників.
Як відомо, тиждень тому керівник ДОТ Арсен Жумаділов повідомив про те, що Оператор припиняє роботу з постачальником "Трейд Граніт Інвест" у Донецькій області та забороняє йому брати участь у тендерах протягом 12 місяців. З офіційних повідомлень ДОТ відомо, це сталося нібито через те, що постачальник використав анульований протокол випробувань на консерви тушкованої свинини на більшу партію.
Однак хронологія подій свідчить про те, що рішення про розірвання контракту було ухвалено одразу після появи статті виданні NGL, до якого звернувся військовий і поскаржився на неякісні консерви. З 10 надісланих до редакції банок, журналісти обрали одну і замовили лабораторну експертизу, хоча, як зазначив Олексій Голобуцький з Агенції моделювання ситуацій, мало бути щонайменше 8 банок, якщо стояло завдання в об’єктивному аналізі.
Тим не менше, лабораторія знайшла невідповідність стандартам лише по 3 параметрах з 36, а за такими параметрами як смак, запах і вигляд консерви були визнані якісними. Тим не менш, журналісти дійшли висновку, що таким консервам місце на смітнику. І цього виявилось достатньо, аби ДОТ покарав постачальника, а слідство розпочалось лише потім.
При цьому, за даними члена Антикорупційної ради при Міноборони Олександра Геращенка, "Трейд Граніт Інвест", з яким було розірвано контракт на підставі сумнівної публікації і ще до завершення слідства, має лише два зафіксованих порушення. У той саме час ТОВ "Контракт прод резерв" має 34 порушення, "Міт Пром" - 51, "АСІКС ГРУП" - 114, а Буський консервний завод – 176.
Геращенко публічно звернувся до ДОТ припинити вибірковість застосування санкцій проти постачальників.
Порцію критики ДОТ отримав і від членів Антикорради при Міноборони.
Так, Тетяна Ніколаєнко запропонувала відмовитись від постачальників і перейти на договори з виробниками. А Володимир Омелян, колишній міністр інфраструктури, а зараз військовий, висловив своє нерозуміння, чому великі мережі не беруть участь у торгах. Ніколаєнко повідомила, що мережі "бояться працювати з МО, бояться силовиків, бояться репутаційних втрат, нема прогнозу замовлень, наразі перегляд ціни раз на квартал чи пів року".
"Система контролю якості харчових продуктів для ЗСУ не змінилася", - робить висновок "Апостроф".
Хто ми такі: Про нас та Контакти. Як ми пишемо новини та наші принципи: Редакційний кодекс. Ми старались, якщо вам сподобалось – задонатьте.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, напишіть нам.