Сьогодні, 22 червня, в Україні вшановують День скорботи й пам’яті жертв війни. Дата встановлена Указом Президента України у 2000 році на знак пам’яті про мільйони загиблих під час Другої світової війни, яка розпочалася для України саме цього дня в 1941 році з нападу нацистської Німеччини на СРСР.
День вшанування пам’яті відзначається на національному рівні. Встановлена хвилина мовчання о 10:00, а на будівлях органів державної влади вивішують державні прапори з чорними стрічками. У багатьох містах проходять покладання квітів до пам’ятників загиблим, вшановують пам’ять воїнів, цивільних жертв і тих, хто постраждав від репресій.
Друга світова війна стала однією з найбільших трагедій XX століття. Бойові дії на території України тривали понад три роки. Згідно з даними істориків, загальні втрати серед українського населення становлять понад 8–10 мільйонів осіб, включаючи військових, цивільних, депортованих, загиблих у концтаборах і на примусових роботах у Німеччині. Близько 700 міст і майже 30 тисяч сіл були зруйновані.
На території України точилися одні з наймасштабніших бойових дій Східного фронту. Тут проходило до 40% військових операцій СРСР.
Українці під час Другої світової опинилися в пастці двох тоталітарних режимів. Нацистська Німеччина організувала Голокост, масові розстріли та депортації. СРСР, своєю чергою, проводив репресії, депортації й розстріли політичних в'язнів. У Західній Україні понад пів мільйона осіб зазнали переслідувань за підтримку незалежницького руху, ще понад 230 тисяч кримських татар, вірмен, болгар і греків було депортовано з Криму.
Війна 1939–1945 років для України була не лише масштабною трагедією, а й боротьбою за виживання. Багато українців були змушені воювати у складі армій різних країн і навіть по обидва боки фронту. Вони не мали власної держави, яка могла б захистити їхні інтереси.
З початком повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році День скорботи отримав нове, актуальне звучання. Як і в середині XX століття, сьогодні Україна знову стикається з агресією великої держави, що ігнорує міжнародне право. Російська армія, як і нацисти свого часу, знищує міста, цивільну інфраструктуру, вбиває мирне населення.
Цей день є нагадуванням про ціну, яку Україна заплатила за свободу і яку продовжує платити сьогодні. Він покликаний не лише вшанувати пам’ять про загиблих, а й утвердити важливість незалежності, миру і захисту людської гідності.
Хто ми такі: Про нас та Контакти. Як ми пишемо новини та наші принципи: Редакційний кодекс. Ми старались, якщо вам сподобалось – задонатьте.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, напишіть нам.