Платежі за житлово-комунальні послуги, зокрема, газ, опалення та постачання гарячої води поступово зростатимуть у 2025 році. Такий прогноз дає Нацбанк України в Інфляційному звіті НБУ за липень 2024 року.
Так, у документі йдеться, що вже в наступному році, ймовірно, тарифи будуть приводити до економічно обґрунтованих, тобто до ринкових.
Національний банк України оприлюднив інфляційний звіт за липень цього року, в якому також дав прогноз щодо інфляції у майбутньому.
"Припускається поступове підвищення акцизів і тарифів ЖКГ, однак терміни та параметри коригування останніх є сферою невизначеності та, відповідно, ризиком для прогнозу інфляції", – зазначають аналітики.
Вони додають, що прогноз побудований на припущенні щодо незмінності окремих тарифів на послуги ЖКГ (газ, опалення та постачання гарячої води) протягом 2024 року. Проте складний стан в енергетиці та державному бюджеті, ймовірно, зумовлять поступове коригування тарифів у наступних роках.
"Очікується, що з 2025 року розпочнеться поступове приведення тарифів до їх економічно обґрунтованих рівнів. Невизначеність із термінами та величиною коригування тарифів, насамперед енергетичних, є окремим ризиком для прогнозу інфляції. Зокрема значне підвищення вартості енергоносіїв для швидкого усунення дисбалансів в енергетичному секторі стане джерелом додаткового інфляційного тиску та зумовить потребу в значному збільшенні субсидій для населення", – йдеться у звіті.
Аналітики зазначають, що якщо і далі відтерміновувати підняття тарифів на послуги ЖКГ, це "накопичуватиме квазіфіскальні дисбаланси та погіршуватиме фінансовий стан державних енергокомпаній". Також це посилюватиме ризики нестабільності на енергоринку, погіршуватиме інвестиційний потенціал галузі, а ціновий тиск лише відкладатиметься на майбутнє.
У прогнозі НБУ також оцінений стан енергетичної системи України. Як йдеться у звіті, упродовж II кварталу 2024 року ризик подальших втрат енергетичної інфраструктури реалізувався, що дало підстави погіршити оцінки дефіциту електроенергії у прогнозі на майбутнє.
Цілеспрямовані обстріли Росією української енергетичної інфраструктури, які тривали впродовж 2024 року – як генерації, так і передавальних потужностей – зумовили суттєве збільшення втрат в енергосистемі та, відповідно, довший час відключень. Насамперед постраждала маневрова генерація, тобто ТЕС та ГЕС.
Як і очікувалося, суттєвий дефіцит виник уже в II кварталі, а на початку III кварталу поглибився через спекотну погоду та подальші руйнування. Водночас відновлення втрачених потужностей та/або побудова нових вимагає значного часу та обсягів фінансування.
Хто ми такі: Про нас та Контакти. Як ми пишемо новини та наші принципи: Редакційний кодекс. Ми старались, якщо вам сподобалось – задонатьте.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, напишіть нам.