Публикации 2022-11-09T04:07:46+02:00
Українські Новини
Эксперт по миграционным вопросам Виктор Тимощук ошибается или сознательно искажает нормы?

Эксперт по миграционным вопросам Виктор Тимощук ошибается или сознательно искажает нормы?

Владимир Швачко
Владимир Швачко

Начало выдачи биометрических паспортов стало одной из топ-тем в информационном пространстве Украины в первой половине января. Естественно, что ведущие украинские СМИ не могли обойти эту тему своим вниманием.

Начало выдачи биометрических паспортов стало одной из топ-тем в информационном пространстве Украины в первой половине января. Естественно, что ведущие украинские СМИ не могли обойти эту тему своим вниманием. Уважаемое издание "Европейская правда" опубликовало резонансный материал члена правления "Центра политико-правовых реформ" Виктора Тимощука "Неправда про біометричні паспорти, або Як підставили міністра Авакова " В этой публикации подвергается критике ГП "Документ", которое будет оказывать услуги по выдаче паспортов нового образца.

В "Українські Новини" обратился генеральный директор ГП "Документ" Владимир Швачко с просьбой опубликовать его материал как ответ на публикацию Тимощука.

Мы с большим уважением относимся и к "Центру политико-правовых исследований" и к "Европейской правде", которые помогают делать большое и важное дело евроинтеграции Украины и, самое главное, адаптации законодательства и стандартов нашей страны к европейским нормам. В демократических обществах, к которым, без сомнения, относятся страны ЕС, и принадлежность к которым декларирует Украина, плюрализм мнений – основополагающий принцип. Чем больше мнений, тем больше возможности у читателя сформировать объективную картину происходящего, а у общества в целом принять верное решение. Поэтому "Українські Новини" публикуют материал Владимира Швачко в редакции автора. Агентство оставляет право всем людям, организациям и учреждениям, которые упомянуты в материале, на реакцию и с удовольствием опубликует их мнение.

***

"Європейська правда" нещодавно опублікувала статті заступника голови Центру політико-правових реформ Віктора Тимощука "Хто гальмує безвізовий режим ЕС для українців" та "Неправда про біометричні паспорти, або Як підставили міністра Авакова" з його баченням проблем у міграційній сфері та шляхів їх розв’язання.

Стурбованість автора повільним вирішенням питань з міграційної проблематики можна лише привітати та приєднатися до його бажання поліпшити стан справ, але перекручування ним законодавчих норм та зміщення акцентів перешкоджають цим намірам.

Оскільки автор у публікаціях закидає держпідприємству "Документ", що входить до сфери управління Державної міграційної служби України (ДМС), ігнорування законодавства при організації роботи, дозволю собі висловити позицію з цього приводу. Маю надію, що "Європейська правда" як демократичний інтернет-ресурс не залишить її без уваги.

На жаль немало інформації, що її викидає у ЗМІ Віктор Тимощук, не відповідає дійсності й грішить відвертою заангажованістю висновків.

На його думку, Україна поступово переходить до менш оптимістичних кроків скасування віз для українців, насамперед у зв’язку з нібито неналежною діяльністю ДМС та її перешкоджанням роботі центрів надання адміністративних послуг виконавчих органів місцевих рад та державних адміністрацій (ЦНАП) щодо оформлення та видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон. Для посилення висновку автор висуває претензії МВС і ДМС щодо ігнорування (увага!) не Закону, а законопроекту групи народних депутатів України № 4751 про паспортні документи, який не знайшов підтримки у Верховній Раді України і не був включений до порядку денного для розгляду.

Справедливий висновок Тимощука, що своєчасне оформлення біометричних паспортів пов’язане з кількістю "фронт-офісів" накладається на звинувачення ДМС у тому, що необхідне обладнання не передається, а наявне у ЦНАП не підключається до Державної інформаційної системи реєстраційного обліку фізичних осіб та їх документування (ДІС). Це не дозволяє розширити їх мережу, а адміністратори ЦНАП усуваються від цієї роботи.

А тепер по суті його претензій. Чи може шановний пан Тимощук, крім звинувачення, навести норму Закону, якою адміністратору ЦНАП надані повноваження по роботі з оформлення та видачі біометричних закордонних паспортів?

Закони України "Про порядок виїзду з України та в’їзду в України громадян України", "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", Положення по паспорт України для виїзду за кордон, яке затверджено постановою Верховної Ради України, три постанови уряду покладають цю роботи виключно на посадових осіб центрального органу виконавчої влади, які реалізують державну політику у сфері міграції.

А що робити з вимогою законодавчого акту, який затвердив Порядок централізованого виготовлення, оформлення та видачі закордонних паспортів і встановив, що вузли ДІС утворюються лише на базі територіальних органів і підрозділів ДМС? Чи хтось подбав про законодавче оформлення організації роботи ЦНАП?

В одній статті автор закидає, що ДМС ігнорує Закон "Про адміністративні послуги" щодо заборони надавати адміністративні послуги через ДП "Документ". При цьому, як юрист, достеменно знає, що згідно зі статтею 4 Закону України "Про захист персональних даних", яка встановлює, що розпорядником персональних даних, власником яких є ДМС, може бути лише держпідприємство, яке належить до сфери його управління, надаються не адміністративні послуги, а лише допомога міграційній службі в електронній обробці персональних даних.

В іншій – приголомшує читачів новиною, що діяльність ДП "Документ" згідно з частиною 7 статті 20 Закону України "Про адміністративні послуги" з 1 січня 2013 року поза законом. Чому автор так безвідповідально ставиться до своїх слів?

Посилання на цю норму, яка повинна діяти, як зазначає законодавець, з дня набрання чинності закону про перелік адміністративних послуг та плату за їх надання, якій наразі поки що не прийнятий, жодним чином не стосується діяльності підприємства.

По-перше, ДП "Документ" відповідно до статті 15 Закону України "Про адміністративні послуги" надає лише супутні послуги паспортно-міграційного характеру, по-друге, відповідно до законодавства розгляд заяв по суті щодо надання державної послуги, прийняття рішення і оформлення її результатів може здійснювати тільки ДМС, як суб’єкт владних повноважень, яким підприємство ніколи не було і не є. По-третє, в тексті статті, безпідставно звинувачуючи підприємство в безпосередній участі в оформленні та видачі закордонних паспортів, автор одночасно повідомляє, що надаються послуги з консультацій, оформлення пакету необхідних документів тощо, але чомусь вважає їх фіктивними.

Висновок автора, що у 2014 році ДМС "заганяло" громадян до "Паспортних сервісів" для оформлення закордонних паспортів не витримує жодної критики.

Наприклад, в місті Києві із загальної кількості громадян, які торік у 15 пунктах ДМС оформляли документи для виїзду за кордон, лише близько 8 відсотків звернулися до "Паспортного сервісу", де електронна черга, платіжні термінали, комплекс супутніх послуг паспортно-міграційного характеру від консультацій, фотографування, копіювання, підготовки необхідного пакету документів до можливостей проставлення апостилю, звернення до нотаріуса, отримання страхового продукту. І все це в комфортабельному приміщенні з кондиціонерами, м’якими меблями, загальнодоступним Wi-Fi, автоматами з кавою і водою. Надання послуг здійснюється лише на добровільних засадах.

При створенні таких "Паспортних сервісів" з "фронт-офісами" та "бек-офісами" використовувався досвід Грузії при запровадженні Будинків юстиції – аналогів українських ЦНАП.

Віктор Тимощук позиціонує себе прибічником функціонування ЦНАП як засобу та європейського зразка підвищення якості надання адміністративних послуг населенню. Повна підтримка і жодних заперечень проти запровадження такої ефективної форми роботи за досвідом європейських країн. Але задамося питаннями.

Чому при створенні та запровадженні ЦНАП не використовувався досвід Грузії та практики європейських країн щодо законодавчого надання таким структурам необхідних повноважень та їх функціонування при забезпеченні необхідними електронними базами?

Чи є продуктивним механізм надання адміністративних послуг, коли між суб’єктом звернення і суб’єктом надання адміністративних послуг вводиться посередницька ланка – ЦНАП, адміністратори яких не мають законодавчих повноважень для вирішення питання по суті? Такий підхід запроваджений під прапором поліпшення організації надання адміністративних послуг, але посередництво ніколи не було фактором підвищення оперативності їх надання, компетентності та якості.

Чому в умовах складного економічного становища організація роботи ЦНАП на законодавчому рівні не переводиться із статусу посередницької структури у повноцінний суб’єкт надання адміністративних послуг? Сотні й тисячі адміністраторів та нових чиновників районного та місцевого рівня ЦНАП тільки приймають громадян та реєструють їх звернення, а матеріали транспортом передають безпосередньо суб’єкту владних повноважень для вирішення питання по суті і оформлення результату адміністративної послуги. При цьому заробітна плата у них у два-три рази вища, ніж у працівників, які фактично надають і оформляють адміністративну послугу міграційного характеру.

Отримавши відповіді на ці питання та поєднавши їх з реальним станом організації роботи ЦНАП на теперішній час, можна зрозуміти відволікаючі мантри Тимощука у бік ДМС та ДП "Документ".

І останнє, хоча це безпосередньо не стосується організації роботи ДП "Документ", а для загального розуміння.

Ціна бланка біометричного закордонного паспорта є лише складовою загальної вартості його оформлення, персоналізації та видачі. В європейських країнах, зокрема у Фінляндії, вартість оформлення та видачі такого документа коливається від 40 до 80 і більше євро в залежності від державної політики. І коли пан Тимощук повідомляє населенню, що виготовлення фінською фірмою бланка біометричного паспорта Республіки Молдова становить близько 7 євро, то потрібно продовжувати далі та сповістити, що сплата громадянами Молдови за оформлення та отримання за 30 днів такого документа становить близько 40 євро, а у прискореному варіанті вартість збільшується ще на половину.

На мою думку, бажано зосередити зусилля на прийнятті закону щодо переліку адміністративних послуг і вартості їх оплати (адміністративного збору) або безоплатності, який вже більше року ходить по кабінетах владних структур, що дозволить покласти край спекуляціям щодо вартості оформлення закордонних паспортів.

Із започаткуванням в Україні виготовлення біометричних паспортів на сайтах в Інтернеті з’явились пропозиції сумнівних приватних фірм щодо оформлення громадянам за значні кошти цих документів. Проте жодна структура, окрім ДМС, не наділена повноваженнями такого характеру. Тільки безпосереднє звернення заявника до працівника міграційної служби дає останньому підстави здійснити дії щодо фотографування власника паспорта, отримання його цифрового підпису та зняття відбитків пальців для їх внесення до електронного носія. Тому фіктивні пропозиції таких фірм на грані закону або поза ним. І зосередження Віктором Тимощуком уваги на таких суб’єктах та сприяння у їх викритті буде дієвим способом захисту інтересів громадян.

Подпишитесь на авторский Telegram-канал "Українські Новини"
Максимально коротко и понятно объясняем события в Украине
Архив
Новости
В Шанхае построят национальную климатическую обсерваторию 05:38
В Китае отобрали 15 важных интернет-технологий для страны 03:38
Вид на операцию по спасению артефактов древнего кораблекрушения Янцзы № 2 в Шанхае, Восточный Китай. Фото Синьхуа/Цзин Ливанг.
Обломки судна XIX века подняли со дна Янцзы в районе Шанхая 23:58
Путин хочет использовать зиму как оружие против Украины, – Столтенберг 23:37
В Ладыжине Винницкой области объявили чрезвычайную ситуацию военного характера 23:10
"Пункты несокрушимости" разделили на три категории и изменили карту их расположения 22:35
Папа Римский впервые прямо обвинил Россию в нападении на Украину 21:52
В Луганской области одно из подразделений оккупантов за неделю потеряло до 70% личного состава, – Генштаб 21:40
В Киеве назвали резервные номера вызова "скорой", если не будет работать 103 21:13
Замглавы Запорожского облсовета Фукс ушел в отпуск на 30 дней, объяснив его необходимость военным положением 21:12 Документ
больше новостей
"Слугу" Гайду оштрафовали на 3 400 гривен за конфликт в одесском кафе "Штрудель" 12:24 Документ
В Киеве почти полностью восстановили свет, воду и связь, – КГВА 11:16
В Китае придумали, как бороться с космическим мусором на орбите Земли 09:58
ВСУ уничтожили почти шестьсот оккупантов. Генштаб назвал потери РФ за сутки 14:52 Инфографика
Оккупанты строят оборонительные пункты в Херсонской области. Фото: Maxar Technologies
Российские войска соорудили десятки оборонительных пунктов на левобережной части Херсонской области, — ISW 18:01 Фото
В Киеве назвали резервные номера вызова "скорой", если не будет работать 103 21:13
ВСУ ликвидировали еще 600 оккупантов. Генштаб назвал потери врага за сутки 10:47 Инфографика
Сооснователь холдинга TECHIIA Олег Крот приобрел 800 спасательных жилетов для военных моряков 17:35
Замглавы Запорожского облсовета Фукс ушел в отпуск на 30 дней, объяснив его необходимость военным положением 21:12 Документ
В Луганской области одно из подразделений оккупантов за неделю потеряло до 70% личного состава, – Генштаб 21:40
больше новостей
В Запорожской области поврежден железнодорожный мост, россияне использовали его для снабжения войск 19:03
"Теме о пунктах обогрева уже придали политическую окраску", - Кличко рассказал, что происходит 21:18
По предварительной версии, причиной ДТП в Латвии с украинскими военными является непогода, - спикер МИД Николенко 00:39
Оккупанты хотят отменить экзамены для украинских школьников и заставить их учить русский язык 19:44
В Запорожской области ВСУ нанесли значительные потери оккупантам, ранены более 100 военных РФ, – Генштаб 08:41
Ущерб отсутствует, доказательства сфальсифицированы – но судья все равно "поверила" прокурору по делу о "заводе Павелка" – адвокат Записоцкого 20:13
ВСУ отразили все атаки врага в Донецкой области, - Генштаб 08:35
Украинцы нуждаются в единой команде, а не политической толкотне, - Виталий Кличко 08:56
Данилов объяснил, как Украина может сэкономить на генераторах 20:34
Чистая продажа валюты НБУ на межбанке составила $402 млн 21-25 ноября 09:14
больше новостей

ok