Экономика 2021-11-15T06:05:29+02:00
Українські Новини
"Нефтегаз" должен подписать договор по передаче акций с МГУ в 1-ом квартале 2019, - Копач

"Нефтегаз" должен подписать договор по передаче акций с МГУ в 1-ом квартале 2019, - Копач

Газпром, МГУ, ЕЭС, анбандлинг, Яниз Копач, Нефтегаз

Национальная акционерная компания "Нефтегаз Украины" должна подписать договор по передаче акций ПАО "Магистральные газопроводы Украины" (МГУ) до конца первого квартала 2019 года, чтобы не был сорван процесс подготовки нового транзитного контракта с компанией "Газпром" (Россия).

Об этом заявил директор Европейского энергетического сообщества (ЕЭС) Яниз Копач в видео-обращении, комментируя итоги встречи представителей Всемирного банка, Европейского банка реконструкции и развития, Еврокомиссии, "Нефтегаза" и МГУ, которая прошла в Брюсселе (Бельгия) 29 ноября, передают Українські Новини.

"Такой договор должен быть подписан между "Нефтегазом" и МГУ в первом квартале 2019 года. Только это может обеспечить стабильность и долгосрочность нового транзитного контракта", - сказал Копач.

Наличие сертифицированного оператора ГТС в Украине, по его словам, станет принципиальным аргументом в трехсторонних переговорах "Украина - ЕС - Россия" по подготовке нового транзитного контракта.

"ЕС в трехсторонних переговорах с Россией не сможет помочь, если не будет иметь принципиального аргумента - сертифицированного оператора ГТС. Если такой оператор не будет создан до конца 2019 года, "Газпром" с радостью продолжит на очень короткий срок существующий контракт, а после попробует как можно быстрее обойти Украину при поставке газа в Европу", - отметил он.

Также Копач добавил, что анбандлинг НАК "Нефтегаз Украины" должен быть осуществлен таким образом, чтобы оператор ГТС мог быть сертифицирован до конца 2019 года - до завершения нынешнего транзитного контракта.

(Неофициальный перевод телеобращения Я. Копача к участникам встречи представителей Всемирного банка, ЕБРР, Европейской Комиссии, НАК и МГУ в Брюсселе 29 ноября 2018 г.).

"Залишилось обмаль часу, щоб показати, що Україна є надійним партнером. Ситуація серйозна, і необхідні невідкладні дії. Не через тижні або місяці, а просто зараз. Ми (наші організації і уряди) робимо все можливо,  щоб переконати співрозмовників у Брюсселі, Вашингтоні, Стокгольмі, що українська ГТС краща за Північний потік-2, і вкрай важливо, щоб ані будь-хто в Росії, ані в інших країнах, не мав підстав звинуватити Україну у подвійних стандартах, коли мова йде про застосування 3-го Енергетичного пакету. Найважливішим сигналом, який має виправдати нашу довіру до України, є анбандлінг. Справжній анбандлінг, а не згідно планів та графіків впровадження, що розробив Нафтогаз. Є багато подібних планів Нафтогазу, але всі вони на сьогодні застарілі. Анбандлінг має бути здійснений у такий спосіб, щоб оператор ГТС міг бути сертифікований до кінця 2019 року, до завершення нинішнього транзитного контракту. Тільки це може забезпечити стабільність і довготривалість нового транзитного контракту. ЄС у тристоронніх переговорах з Росією не зможе допомогти, якщо не буде мати принципового аргументу – сертифікованого оператора ГТС. Якщо ж такого оператора не буде створено до кінця 2019 року, Газпром із радістю продовжить на дуже короткий строк існуючий контракт, а після спробує якнайшвидше обійти Україну при постачанні газу до Європи. Короткотривалі інтереси Газпрому і керівництва Нафтогазу, здається, у цьому повністю збігаються, але ми зробимо все можливе, щоб допомогти Україні забезпечити стабільне, передбачуване та краще майбутнє.

Як Секретаріат, ми, разом з НКРЕКП будемо відповідальними за сертифікацію оператора ГТС, і ми ясно зазначили, що будемо готові прийняти той факт, що деякі питання залишаться не вирішеними на момент подачі заяви про сертифікацію, ставши предметом формулювання умов при ухваленні рішення щодо сертифікації, зокрема, це стосується окремих заходів, які вимагають залучення Парламенту. Але залишається незмінною вимога до Нафтогазу повністю позбутися контролю над транспортуванням до моменту надання сертифікату. Без цього нічого не буде функціонувати, і це стосується обох теоретично можливих моделей анбандлінгу – OU (за яку виступає Уряд), та ISO. Для цього мають бути здійснені рішучі і незворотні дії. Ми всі витратили багато часу протягом останніх місяців і років, щоб забезпечити це, але нічого не сталося. Ми застрягли на етапі визначення активів, які мають бути визначені і відокремлені, а численні звернення до Уряду залишалися без відповіді, або не приносили результату.

Ось чому ми разом зі Світовим Банком, МВФ та Європейською Комісією дійшли висновку, що лише зобов’язуючий та всеохоплюючий інструмент приватного права, яким є Договір про передачу акцій, може принести успіх. Такий договір має бути підписаний між Нафтогазом і МГУ у першому кварталі 2019 року, і супроводжуватись відповідним рішенням Кабінету Міністрів, та набрати чинності з 1 січня 2020 року без будь-яких додаткових умов. Договір має передбачати передачу більшості акцій до філії-оператора ГТС, якщо вона буде юридично створена, або до УТГ, а протягом 4-5 наступних місяців – від Нафтогазу до МГУ. Проект такого договору, а також рішення Уряду, має бути першочерговою задачею. Секретаріат вірить, що Нафтогаз буде у змозі, залучивши консультанта, підготувати проект такого договору, але у разі, якщо цього не станеться протягом наступних двох тижнів, ми готові залучити свої ресурси, щоб підготувати проект договору разом з МГУ.

Першим кроком у підготовці подібного договору є складання документу, який містить перелік термінів та умов, частина з яких є стандартними, а інша частина пристосована до конкретної ситуації в Україні. Лише реальна робота кваліфікованих українських юристів над цим документом надасть нам можливість перейти до другої частини завдання, а саме – проекту відповідного акту Уряду щодо передачі прав господарського відання на об’єкт державної власності.

Ми не повинні потрапити у чергову пастку лише закликаючи до залучення Уряду. Ми повинні мати чітку картину того, що буде предметом майбутнього договору, а також що буде регулювати майбутня постанова (або інший акт) Кабінету Міністрів. Я не думаю, що у нас є час працювати на високому рівні над новим планом дій або дорожньою картою. Оскільки оператор має бути сертифікований до кінця наступного року, ми маємо діяти негайно. Кожен тиждень має значення.

Я пропоную наступні кроки, викликані необхідністю рухатись вперед. Перше – отримати від Нафтогазу відповідь, чи готовий він (і протягом якого часу) розробити і надати проект договору і відповідної постанови. Друге – просити МГУ підготувати документ, який містить умови вказаного договору. Третє – просити МГУ дослідити і надати відповідь, як і у якій мірі вони очікують залучення Уряду.  Четверте – просити МГУ дослідити і повідомити нас у тижневий термін, які ще процедури, крім сертифікації, нам необхідно забезпечити, і у який спосіб (наприклад, контроль за злиттям, податки, дозволи та інше). П’яте – на базі документу про умови договору до Різдва скласти його проект і започаткувати необхідні процедури, передбачені українським законодавством.

Паралельно з цим, я би хотів, щоб сьогодні ви обговорили питання, як зробити незворотніми передачу персоналу, процесів тощо ще до того, як договір набуде чинності. І навпаки, зробити неможливими спроби керівництва Нафтогазу перешкодити анбандлінгу, до яких він уже вдався шляхом укладення кредитних угод з Сітібанком та Дойчебанком.

Сьогоднішня зустріч важлива з точки зору досягнення єдності у виконанні завдань, що необхідні для здійснення анбандлінгу. Наша рішучість діяти спільно стане потужним сигналом для всіх залучених сторін. Багато з них побоюються (і не без підстав), що кожен змарнований день наближає нас до можливої кризи наприкінці 2019 року. Спробуємо оминути її заради людей України".

Как сообщали Українськи Новини, в июле секретариат Энергетического сообщества заявлял, что ответственность за анбандлинг "Нефтегаза" должен взять на себя Кабинет Министров, а не наблюдательные советы "Нефтегаза" и МГУ.

"Нефтегаз" 23 июля заявил, что согласовал с Кабмином свои позиции относительно порядка выделения функции оператора газотранспортной системы (анбандлинга), которые, в частности предусматривают невхождение ПАО "Магистральные газопроводы Украины" в группу "Нефтегаза".

Подпишитесь на авторский Telegram-канал "Українські Новини"
Максимально коротко и понятно объясняем события в Украине

Новости

ok